გაკვეთილის გეგმა

გაკვეთილის  თემა
ექსკურსია წითელ მოედანზე.
სწავლების საფეხური
მეათე კლასი.
მოსწავლეთა პროფილი
24 მოსწავლე. კლასში არ არიან სსსმ მოსწავლეები.
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
გაკვეთილი ხელს შეუწყობს კითხვის ,მეტყველების  და წერის უნარ–ჩვევების განვითარებას;მოსწავლეები იმსჯელებენ შესასწავლი მასალის ირგვლივ,გამოხატევენ საკუთარ მოსაზრებას,განახორციელებენ სხვსდასხვა სახის აქტივობებს მოცემული გრამატიკული თემის შესასწავლად,ისარგებლებენ ინტერნეტრესურსებით.
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები

კითხვისა და წერის  უნარ–ჩვევების განვითარება;ნაცნობ თემაზე ინფორმაციის შედგენა;გრამატიკული მოდელის და კონსტრუქციის გამოყენება.
უცხ.სV.4.მოსწავლეს შეუძლია წაიკითხოს  და გაიგოს სხვადასხვა სახის დარგობრივი შემაცნებითი ტექსტი;ინტერვიუ ნაცნობ თემატიკაზე
·         ამოიცნობს ძირითად თემას;
·         ტექსტს ყოფს შინაარსობრივ ნაწილებად;
·         აჯგუფებს ინფორმაციას;
უცხ.სV.8.მოსწავლეს შეუძლია ტექსტის შინარსობრივი სტრუქტურული მახასიათებლების,ნასწავლი ენობრივი ფორმებისა და მათი ფუნქციების ამოცნობა შინაარსობრივ კონტექსტში:
·         ცდილობს გამოყოს წამყვანი და დამატებითი აბზაცები;
ერთი ტექსტის ფარგლებში გამოყოფს ტექსტის ფუნქციურ ტიპებს;
უცხ.სV.9.მოსწავლეს შეუძლია ხმამაღლა წაიკითხოს ტექსტი:
·         მეტყველებს გარკვევითა და მკაფიოდ;
უცხ.სV.10მოსწავლეს შეუძლია მიმართოს სხვადასხვა სტრატეგიას საკითხავი ამოცანების ეფექტურად გადაჭრის ხელშესაწყობად და კითხვის უნარის გასაუმჯობესებლად:
·         იყენებს გაცნობითი კითხვის ხერხებს:აკვირდება სათაურს, ილუსტრაციებს,გამოგოფილ სიტყვებს;
·         იყენებს შესწავლითი კითხვის ხერხებს:კონტექსტის ან ლექსიკონის გამოყენებით აზუსტებს უცხო სიტყვათა მნიშვნელობას:
·         იყენებს ძიებითი კითხვის ხერხებს:ეძებს საკვანძო სიტყვებს,აბზაცებს,რუბრიკებს,განმარტებებს;
·         სხვადასხვა ელემენტების საშუალებით გამოთქვამს ვარაუდს ტექსტის შინაარსის შესახებ;
უცხ.სV.12.მოსწავლეს შეუძლია დაწეროს სარეკლამო ხასიათის ინფორმაციული ტექსტი:
·         განსაზღვრავს ადრესატს;
·         განსაზღვრავს ტექსტის ფორმატს;
·         განსაზღვრავს მიზანს;
·         ადგენს რუბრიკებს;
·         შესაბამისად აფორმებს ტექსტს;
·         მკაფიოდ და გასაგებად აყალიბებს აზრს;
უცხ.სV.13.წერისას მოსწავლეს შეუძლია შექმნას ტექსტის სტრუქტურა,ფლობს და იყენებს საბაზისო ენობრივ უნარ–ჩვევებს:
·         მიზნიდან გამომდინარე შეარჩევს ტექსტის სტრუქტურას;
·         იცავს პუნქტუაციას და მართლწერის ნორმებს
წინასწარი ცოდნა
მოსწავლე ფლობს კითხვის სტრატეგიებს,წერის კულტურას,აქვს სათანადო ლექსიკური მარაგი;ერკვევა გრამატიკულ მოდელებსა და კონსტრუქციებში;
შეფასების საგანი და პროცედურები
შევაფასებ მოსწავლის  ჩართულობას,კრეატიულობას,თანამშრომლობით უნარ–ჩვევებს,
მსჯელობის ,დასკვვნების გამოტანის უნარს;მოსმენითი დავალებების შესრულების უნარ–ჩვევებს;ზედსართავი სახელის ხარისხის ფორმების  პოვნასა და გამოყენების უნარს.


სასწავლო მასალა და ტაქნიკური რესურსები
1.რუსული ენა IV - ლორთქიფანიძე
2.სამუშაო რვეული.
3.ვებ გვერდი
პროგრამაpover point,კომპიუტერი,პროექტორი.
გაკვეთილის მსვლელობა /საკლასო მენეჯმენტი
აქტივობა1.კლასის ორგანიზება,–3წთ.
 აქტივობა 2.მოსმენა: მოსწავლეები ისმენენ ტექსტს „არის თუ არა გმირი?“ 
 აქტივობა 3. #1 დავალების შესრულება.
აქტივობა 4.  მეორე მოსმენა:10 წთ
აქტივობა 5წერა:# 2  და 3 დავალების შესრულება.10წთ
აქტივობა 6.ტექსტის წაკითხვა და შესრულებული დავალებების შესრულების სისწორის შემოწმება.კითხვებზე პასუხის გაცემა;ტექსტზე მუშაობა:საკვანძო სიტყვების და ფრაზების მიძებნა;გეგმის შედგენა;15წთ
აქტივობა7.გრამატიკულ მასალაზე მუშაობა: ზედსართავი სახელის ხარისხის ფორმების გამოყენება.5წთ
აქტივობა 8 საშინაო დავალება:ნაცვალსახელის,ზედსართავისახელისა და არსებითი სახელის ბრუნებ(დავალება5,6,7,8).2წთ

Комментариев нет:

Отправить комментарий